Witam Cię serdecznie! Na łamach bloga pisałem już o tym, jak zostać działkowcem. Wyjaśniłem również, czym różni się status działkowca od statusu członka stowarzyszenia. Dziś chcę Ci opowiedzieć, jak możesz zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego.
Pod warunkiem, że tego właśnie chcesz 🙂
Bo absolutnie nie jest to konieczne, by móc cieszyć się swoją działką w ROD. I nikt nie może Cię do tego zmusić.
Jak zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego? Ustawa a statut
Stowarzyszenie ogrodowe jest szczególnym rodzajem stowarzyszenia, ale nadal stowarzyszeniem. Stosuje się więc do niego ogólne przepisy prawa stowarzyszeń. Właśnie one w pierwszej kolejności decydują, kto może zostać członkiem stowarzyszenia.
Czytaj dalej >>>
Dzisiaj chciałbym Ci wyjaśnić bardzo ważną rzecz. Mianowicie, opowiedzieć o tym, kim jest działkowiec, a kim członek stowarzyszenia. A więc o dwóch podstawowych rolach w działkowej społeczności, które czasem skupiają się w jednej osobie, a czasem… wcale nie 🙂
Bo widzisz, każdy, kto posiada działkę w ROD jest działkowcem.
Ale nie każdy działkowiec jest członkiem stowarzyszenia. Bo takiego obowiązku nie ma (mimo że pod rządami poprzedniej ustawy był. Wówczas każdy działkowiec musiał być jednocześnie członkiem Polskiego Związku Działkowców. Inaczej się nie dało).
O tym, jak zostać działkowcem, pisałem na blogu w tym miejscu. Wkrótce zamierzam też napisać, kto może zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego.
Ale teraz zależy mi na tym, byś zrozumiał i dobrze zapamiętał, powyższe rozróżnienie.
Działkowiec i członek stowarzyszenia to dwa różne pojęcia, które w dodatku mają istotne znaczenie dla Twojego funkcjonowania w działkowym świecie (wciąż mało kto kojarzy, że to nie są synonimy. Jeszcze mniej osób wie, o co w tym chodzi).
Działkowiec a członek stowarzyszenia
Działkowiec to pełnoletnia osoba, która zawarła umowę dzierżawy działkowej z wybranym stowarzyszeniem ogrodowym. Dzięki czemu jest uprawniona do korzystania z działki w danym ROD.
Czytaj dalej >>>
Działkowcem może zostać każda pełnoletnia osoba. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewiduje innych bezwzględnych wymagań, pozostawiając jedynie pewne niejasne wytyczne, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić.
Spotkałem się z informacją, że wybuch epidemii koronawirusa zwiększył zainteresowanie działkami w ROD.
Nie wiem, czy to prawda, czy tylko element kampanii marketingowej ogrodów działkowych 😉 W moim ROD jak były „działki na sprzedaż”, tak są nadal. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.
Tak czy inaczej, niezależnie od powodów, dla których chcesz zostać działkowcem, warto wiedzieć – czy możesz 🙂
Jak zostać działkowcem?
Działkowcem, jak stanowi ustawa, jest każda pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.
Nie ma więc znaczenia obywatelstwo, ogrodnicze umiejętności i doświadczenie (lub ich brak), ani liczba pokoleń działkowców w rodzinie ^^
Czytaj dalej >>>
Stowarzyszenia ogrodowe podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Zwykle z takim wpisem wiążą się różnego rodzaju opłaty.
Jak jest w przypadku ogrodów działkowych? Przekonajmy się!
Stowarzyszenie ogrodowe – wniosek do KRS
Zacznijmy od kilku podstawowych faktów. Każde stowarzyszenie ogrodowe musi znaleźć się w rejestrze stowarzyszeń (pełna nazwa tego rejestru jest bardzo rozbudowana i poza stowarzyszeniami obejmuje wiele innych rodzajów podmiotów. Ale nam wystarczy „rejestr stowarzyszeń”).
Czytaj dalej >>>